Tableau Calculations(Hesaplamalar)

Merhaba, bugün size Tableau’da var olan verilerimizden yeni veriler ya da yeni alanlar oluşturmak için kullandığımız Hesaplamalar konusundan bahsetmek istiyorum.

Bazen veri setimizdeki verileri analiz ederken bazı nitelikler yeterli gelmeyebilir. Mesela verileri segmentlere ayırmak, verileri toplamak, sonuçlarımızı filtrelemek, oranları hesaplamak ya da veri setimizdeki veri türünü dönüştürmek gerekebilir. İşte bu gibi işlemlerde Tableau’da hesaplamaları kullanıyoruz. Örneğin veri setimizde Satış ve Kâr alanlarımız mevcut ancak biz maliyeti hesaplamak istiyoruz. Bunun için yeni bir alan oluşturmamız gerekiyor.

Verilerimizi kârlı veya kârsız olarak renklendirmek isteyebiliriz. Aşağıdakine benzer bir hesaplama kullanarak hesaplanan bir alan oluşturalım ve ardından bunu Marks kartındaki Colors’a ekleyelim.

Hesaplama Türleri

Tableau’da hesaplamalar kullanılarak yeni alanlar oluşturulur. Bu alanları oluşturmak için üç tane hesaplama türü kullanılmaktadır. Bunlar;

Temel Hesaplamalar, Ayrıntı Düzeyi(LOD) ifadeleri ve Tablo hesaplamaları.

Temel hesaplamalar , değerleri ve üyeleri satır düzeyinde veya toplu hesaplamaya dönüştürmemize olanak tanır.

Ayrıntı Düzeyi (LOD) ifadeleri ,veri kaynağı düzeyinde ve görselleştirme düzeyinde değerleri hesaplamanıza olanak tanır. Bununla birlikte, LOD hesaplamaları, hesaplamak istediğiniz ayrıntı düzeyi üzerinde size daha fazla kontrol sağlar. Görselleştirmenin ayrıntı düzeyine göre daha ayrıntılı bir düzeyde (Include), daha az ayrıntılı düzeyde (Exclude) veya tamamen bağımsız bir düzeyde (Fixed) gerçekleştirilebilirler.

Tablo hesaplamaları , Tablo hesaplamaları, değerleri yalnızca görselleştirme ayrıntı düzeyinde dönüştürmenize olanak tanır.

Daha fazla bilgi için Tableau sitesini inceleyebilirsiniz.

Sevgiler

Leave a Reply

Your email address will not be published.