Tableau İle Veri Görselleştirme
Herkese Merhaba, Bu yazımda sizlere en popüler iş zekası yazılımlarından biri olan Tableau hakkında bilgi vermek ve yeni başlayanlar için örnek bir dashboard tasarımı yapmak istiyorum. Tableau, yeni nesil iş zekası ve veri görselleştirme programıdır. Tableau ile verilerinizi keşfedebilir, analiz edebilir, raporlama ve sunum yapabilirsiniz. Günümüzde birçok sektörde(Sağlık, eğitim, teknoloji gibi)kullanılan Tableau, kod gerektirmeyen ara yüzü, interaktif yapısı, zengin grafik kütüphaneleri ve halihazırda bulunan modülleri ile en çok kullanılan iş zekası yazılım araçlarındandır. Dilerseniz pratik kısmına geçmeden önce Tableau ile nasıl mükemmel veri görselleştirmeler elde ediliyor bir göz atalım. 2020'nin Büyük Bisiklet Patlaması adlı çalışma:

ornekdash

Yukarıdaki çalışmada 2019 ve 2020 yılları arasında Pandemi’den dolayı bisiklet satışlarındaki artış oranlarının nasıl değiştiğini gözlemleyebiliriz.

İngiltere’nin AB’ye ihracatındaki düşüş :

 

Cinsiyet Eşitliliğin Önündeki Engeller adlı çalışma:

Yukarıdaki raporlarda görüldüğü gibi Tableau ile eldeki verileri analiz ederek, geçmiş ile ilgili çıkarımlar yapabilir ve/veya gelecekle ilgili varsayımlarda bulunabiliriz. Veri setlerine ve örnek çalışmalara ulaşmak için buraya tıklayın.

Şimdi temel bir örnek olarak UK Exports to the EU.xlxs veri setini kullanarak bir dashboard yapalım. Veri setimiz İngiltere’nin AB’ye yaptığı

İthalat ve İhracat miktarlarını, Ürün Kategorilerini, Tarihleri ve Balans değerini göstermektedir. Bu verileri anlamlı hale getirmek için:

Öncelikle Kategorilere göre yıllık ithalat ve ihracat miktarlarını bar grafiği kullanarak görselleştirelim :

Aylara göre ithalat ve ihracat oranlarını gösterelim:

Her bir kategorinin denge oranı :

Kategorilerin yıllara göre toplam ithalatlarını gruplandıralım:

Oluşturduğumuz Dashboard tasarımı:

Dashboard’u incelemek ve indirmek için tıklayın.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere,

Sevgiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.